Sosna jest drzewem, które dominuje w lasach naszego kraju. Zadecydowało o tym kilka czynników. Przede wszystkim zaletą sosny jest fakt, że ma niskie wymagania jeśli chodzi o walory gleby, poza tym bardzo szybko rośnie. W dwudziestym wieku masowo tworzono szkółki sosnowe, oraz obsadzano całe połacie w celu zalesienia. Dzięki temu kilkadziesiąt lat później uzyskiwało się dostęp do dobrego i taniego surowca. Sosna, dzięki wysokiej powszechności, jest jednym z najtańszych dostępnych w naszym kraju gatunków drewna. Przy tym odznacza się bardzo dobrymi cechami jeśli chodzi o wykorzystanie w budownictwie i meblarstwie. Jest twarda i wytrzymała, lecz przy tym elastyczna. Łatwo poddaje się obróbce. Nic więc dziwnego, że jest to obecnie najczęściej wybierany gatunek drewna przy zakupie mebli.
Sosnę popularnie również wykorzystuje się w budownictwie oraz przy wykończeniach. Podłogi sosnowe są wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego mogą służyć właścicielowi przez wiele lat. Z powodzeniem można poddawać je cyklinowaniu i renowacji. Drewno w domu tworzy sprzyjający klimat, dobrze oddaje ciepło, nie przywiera do niego kurz ani się nie elektryzuje. Łatwo jest pokryć ją farbą, nawet tą w całości kryjącą. Mamy więc sporą dowolność jeżeli chodzi o zabarwienie mebli sosnowych – istnieje u wielu producentów opcja zakupu mebli wykonanych z drewna surowego, które można samodzielnie, wedle uznania, pomalować.
Jak w przypadku każdego gatunku drewna, tak i jeśli chodzi o sosnę, musimy nasze meble i powierzchnie płaskie regularnie konserwować. Przeciwnicy sosny jako argumentu używają stwierdzenia, że sosnowe meble szybko niszczeją. Jest to prawda, ale tylko wówczas, gdy się o nie nie dba. Jest to więc stwierdzenie prawdziwe w przypadku prawie każdego mebla wykonanego z drewna. Wyjątki są nieliczne i stanowią je grupy drzew o drewnie niezwykle twardym, takie jak na przykład heban. Długą tradycję ma uszlachetnianie mebli za pomocą olei i wosków. Można tego dokonywać także w przypadku sosny.