Panele elewacyjne – substytut dla desek elewacyjnych
Sztuczne panele elewacyjne, przeznaczone do zastosowania zewnętrznego, pojawiły się w naszym kraju już w latach osiemdziesiątych. Nie kojarzone były z wysoką jakością. Stosunkowo szybko ulegały degradacji, zaś największą ich wadą był sztuczny, „plastikowy” wygląd. W dzisiejszych czasach sytuacja na rynku znacznie się zmieniła. Do wyrobu tego typu paneli używa się o wiele lepszych jakościowo materiałów. Poza tym mamy większą paletę możliwości, jeśli chodzi o sam wygląd. Do tradycyjnych sidingów, które imitowały drewno, doszło wiele innych wzorów. Obecnie możemy zamówić panele elewacyjne imitujące drewno, kamień, cegłę, klinkier i wiele innych. Jest to więc o wiele szerszy wybór, niż mieli go nasi ojcowie.
Równocześnie z polepszeniem się wyglądu paneli imitujących polepszyły się również ich ogólne charakterystyki wytrzymałościowe. Produkowane dziś panele będą nam służyć przez wiele lat, bez znacznego pogorszenia się ich walorów wizualnych. Jednym z największych ich zalet jest fakt, że nie potrzebują jakiejkolwiek konserwacji. Są więc o wiele wygodniejsze w utrzymaniu, niż na przykład drewno, na które trzeba poświęcić całkiem sporo czasu, aby utrzymać jego dobry wygląd. Warto mieć na uwadze, że rynek paneli cały czas się rozwija. Rozwój ten jest dość dynamiczny. Co sezon pojawiają się nowe rozwiązania i nowe wzory, dlatego osoby zainteresowane tym materiałem powinny bacznie śledzić nowinki wchodzące do sprzedaży.
Ceny paneli z tworzywa sztucznego mają stosunkowo dużą rozpiętość. Najtańsze są oczywiście klasyczne sidingi, które wybierane są już chyba tylko z powodów ekonomicznych. Średniej klasy materiały to płyty wykonane z PCV, zaś najdroższe zazwyczaj są panele kompozytowe, kilka razy droższe od najtańszego sidingu. Wszystkie one posiadają wspólną cechę – są proste w montażu. Można je montować na sucho, czyli nie ogranicza nas pora roku. Możemy przeprowadzać remont elewacji praktycznie w dowolnym miesiącu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pod warstwą panelową można bez problemu położyć również klasyczną warstwę izolacyjną, aby zwiększyć stopień izolacji cieplnej budynku.
1 comment